VÍTE, ŽE ...
byste od chovatele měli pro své štěně dostat dva důležité dokumenty ? Průkaz původu, je-li štěně čistokrevné a oba jeho rodiče byli schváleni do chovu a očkovací průkaz. Průkaz původu se však vystavuje většinou do 3 měsíců po narození štěněte, pak by Vám měl chovatel předložit alespoň hlášení o vrhu a záznam poradce chovu o tom, že vrh kontroloval. Průkaz původu je důležitý proto, aby Vám zabezpečil, že z Vašeho štěňátka určitě vyroste pes, který se bude podobat své matce a svému otci a bude mít dobré zdravotní předpoklady. Navíc, vyroste-li Vám ze štěněte krásný jedinec, bez průkazu původu se s ním nemůžete zúčastňovat výstav ani zapojit do chovu.
Očkovací průkaz je důležitým dokladem o vakcinaci Vašeho štěňátka proti všem běžným nakažlivým chorobám a je nutný pro každého psa.
VÍTE, ŽE ...
Vaše štěně by sice mělo vypadat dobře krmené, ale nemělo by mít nafouklé bříško. Prohlédněte zadní nohy, paspárky, které se mohly při narození objevit, by měli být odstraněny.
VÍTE, ŽE ...
výběr vhodného štěněte by měl být ovlivněn Vašimi potřebami ? Chcete výstavního jedince, nebo jen dobrého společníka ? Samozřejmě, že každé štěně by mělo mít výbornou povahu. Ačkoli štěňata s výstavními předpoklady jsou chovaná s důrazem na stavbu těla, odpovědní chovatelé usilují i o vynikající povahu.
VÍTE, ŽE ...
bohužel si štěně koupí někdo, kdo nemá dostatek času a odpovědnosti, kterou vlastnictví psa vyžaduje a bohužel právě štěně trpí opuštěností nebo bude umístěno do útulku frustrovaným majitelem? Proto veškeré věci si musíte připravit před příchodem štěněte, přinesou potom užitek vám oběma. Čím více informací máte, tím lépe budete vědět, co máte očekávat pří odchovávání štěněte. Doufejme, že každý u Vás doma je ochotný se podílet svým dílem na výchově a péči o štěně. Očekávané vlastnictví psa často přináší soustu slibů od rozechvělých členů rodiny: "Budu ho krmit", "Naučím ho čistotě", atd. ale tyto věci jsou náročné na čas a úsilí a sliby mohou být snadno zapomenuty, jakmile je štěně trochu okoukané.
VÍTE, ŽE ...
když se stane plemeno velmi oblíbené, ačkoli existuje mnoho skutečně oddaných chovatelů, objeví se stoupající počet chovatelů méně solidních ? Proto je důležité vybírat si chovatele skutečně pečlivě. Na druhé straně má chovatel právo rozhodnout o tom jakému majiteli štěně prodá. Navštivte chovatele, aby jste se podívali na vrh a případně na rodiče štěněte. Jako nový majitel si musíte uvědomit, že bude potřeba hodný kus péče, odpovědnosti a pečlivé výchovy vydané na odchov štěněte, tak aby vyrostlo v dobře se chovajícího dospělého psa. Při rozhodování pořídit si nové štěně byste si měli uvědomit 12 let odpovědnosti. Žádný pes by neměl být odložený po několika měsících, nebo dokonce po několika letech, když se novinka okouká. Spíše by měl být Váš pes spokojený s Vaší domácností, kde by měl spolu s Vámi strávit celý svůj život.
VÍTE, ŽE ...
socializace není jen setkávání s lidmi, ale také získávání nových zkušeností všedního dne, běžné věci okolo štěněte. Čím bude mít víc vaše štěně zkušeností s jinými psy, tím lépe pro něj. Po týdnu u vás doma, by jste měli jít na další očkování a pak asi týden by nemělo přijít do kontaktu s cizími psy. Socializace začala již u chovatele, ale nyní je na vás, abyste pokračovali. Prvních 12 týdnů života je u štěněte velmi důležitých, protože si v tomto období vytváří první dojmy z okolního světa.
VÍTE, ŽE ...
musí Váš pes mít vlastní místo. Když přinesete domů nové štěně, přinášíte je na místo, které se stane také jeho domovem. Pamatujte si, že opouští teplo a bezpečí své matky a sourozenců, jediné místo které znalo. Proto je důležité, abyste mu přechod co možná usnadnili.
S trochou času a trpělivostí skutečně nebude příliš těžké odchovat všetečné a nevázané štěně v dobře vychovaného a dobře vypadajícího dospělého psa- psa, jenž může být Vaším nejvěrnějším přítelem.
Pelíšek, říká Vám to něco? Než jste si vzali štěně domů, spalo uprostřed tepla své maminky a sourozenců z vrhu a i když deka není totéž jako teplé, dýchající tělo, může mu poskytnout teplo a je to něco do čeho se může stulit. (Měli jste vzít deku k chovateli a požádat, aby si na ní lehla matka štěňat a pak jí dáte pejskovi do pelíšku.) V případě, že štěně deku po určité době roztrhá, či se deka začne rozpadat častým praním musí se odstranit.
hračky: hračky potřebují psi v každém věku. Odvádějí pozornost od Vašich bot a koženého křesla. Štěňata ráda žvýkají, výborné při výměně zubů. Jen pozor u pískacích hraček. Tyto hračky mohou být používané při výcviku, ale pozor při volném hraní. Jestliže štěně rozebere hračku, polkne-li malého plastového slavíka, který byl uvnitř hračky, může to být nebezpečné. Pečlivě sledujte stav všech hraček a zabavte tu, která byla rozkousána do stavu, ve kterém může být nebezpečná.
kosti: buďte opatrní na přírodní kosti se sklonem ke štípání na ostré, nebezpečné úlomky. Také na chlupaté hračky, či různé přehozy apod. Nejlepší jsou ochucené kosti vyrobené z materiálů, které vydrží mnoho hodin kousání a které se nerozpadnou na malé nebezpečné kousky. Vyrábějí se v příchutích lákavých pro psy: játra, kuře, slanina atd.
VÍTE, ŽE ...
jestliže Vám klade chovatel, od kterého kupujete štěně, spoustu osobních otázek, neměli byste být dotčeni. Takový chovatel se chce ujistit, že jste ten správný chlebodárce jeho štěněte.
VÍTE, ŽE ...
vedete-li nepravidelný, nepředvídatelný život s denními nebo týdenními změnami ve svých pracovních nárocích, měli byste si rozmyslet, zda si pořídíte štěně ? Štěně musí být pravidelně krmeno, socializováno (milováno,hlazeno, mazleno, seznamováno s dalšími lidmi i s jinými zvířaty, což je důležité), často bráno ven, aby se mohlo venčit.
VÍTE, ŽE ...
chovatelé jen vzácně předávají svá štěňata novým majitelům dříve než v osmi týdnech věku. ( U některých plemen mohou již v 7 týdnech.) Sedm až osm týdnů je nejpřijatelnější doba pro většinu psích plemen vyjma toy plemen (trpasličích), jejichž štěňata jsou pro svou velikost připravena k odběru až ve 12 týdnech. Jestliže má chovatel štěně staré 12 týdnů a starší, je pravděpodobně lépe socializované a naučené čistotnosti doma.
VÍTE, ŽE ...
důležité je se rozhodnout zda fenu či psa ? Do rodiny s malými dětmi je lepší fena, protože má vrozený zájem o všechna mladá stvoření s tím souvisí i větší tolerantnost a trpělivost. Fenu na které nebudete chovat, můžete nechat vykastrovat, ale myslím, že jí 2x do roka 3 neděle uhlídáte, není to nic těžkého.
VÍTE, ŽE ...
asi za dva týdny si štěně zvykne na nové prostředí ? Mazlete se s nimi, hlaďte je, krmte je tím co jedl u chovatele a vyhraďte mu místo, které bude jen jeho. Chovatel by vám měl na cestu dát trochu krmiva sebou. Trochu pamlsků budete také potřebovat pro uchlácholení. Nejlepší je vzít sebou k chovateli deku, na kterou si lehne maminka štěněte a vy jí pak dáte do jeho pelíšku. A nezapomeňte na hračky.
VÍTE, ŽE ...
cesta od chovatele domů autem může být nepříjemná ? Vezmete jej od mámy a přenesete je do nového prostředí, které nezná. Štěně může zvracet, čůrat, kňučet, výt. Díky vaší vlídnosti většinou štěně na vše zapomene.
VÍTE, ŽE ...
štěně se naučí vyprazdňovat, kdekoli si vyberete ? Musí to být však vhodné místo a stálé. Naučíte-li svého psa chodit na trávu a pak po dvou měsících svůj úmysl změníte bude to nepříjemné pro psa i pro vás. Také zvolte povel, který budete dávat vždy, když budete chtít, aby pejsek udělal potřebu.
(Z vlastní zkušenosti řeknu „čůrat“a naši psi už chtějí ven.) Štěně se potřebuje vyprázdnit po hře, po každém krmení, po probuzení a vždy, když naznačí, že hledá místo, kam potřebu udělat. Štěňata se musí vyprazdňovat častěji, než velcí psi. Čím bude štěně starší, tím déle vydrží a tím méně často se bude potřebovat venčit. Nakonec jako dospělý pes bude potřebovat asi tak tři až pět procházek k vyvenčení denně.