Menu

Facebook

Odkazy

Počasí

ZDRAVÍ

VÍTE, ŽE ...

byste měli znát co obnáší první pomoc pro poraněného psa?

Háčky na ryby
– veterinář ho odstraní nejlépe, musí ho přeštípnout, aby bylo možné ho vyndat.

Hadí uštknutí
– okolo rány se přiloží led a rychle k veterináři.

Krvácení
– přiložte tlakový obvaz, zastavte krvácení přiložením vatového tamponu.

Krvácení z nosu
– přiložte ledový obklad na čenich, na poranění přiložte obvaz.

Odřeniny
– očistěte poranění omytím čistou vodou, aplikujte antiseptický přípravek.

Omrzliny, prochladnutí
– ohřejte psa v teplé lázni nebo ohřívací láhví.

Otrava nemrznoucí směsí
– ihned vyvolejte zvracení použitím ZŘEDĚNÉHO peroxidu vodíku.

Pobodání hmyzem
– v případě svědění přiložte led a IHNED k veterináři.

Pokousání
– očistěte krvácející místo, přiložte tlakový obvaz a vyhledejte IHNED odbornou pomoc !

Popálení
– opláchněte studenou vodou, led použijte jen v případě, že je místo malé.

Potřísnění motorovým olejem
– na srst nanesete rostlinný olej a smyjete mýdlem či šamponem.

Přehřátí
– pes se musí ochladit a IHNED k veterináři.

Sražení autem
– na dece odneste psa ze silnice a ihned k veterináři.

Šok
– uklidněte psa,držte jej v teple, vyhledejte ihned příslušnou pomoc.

VÍTE, ŽE ...

se psi musí pravidelně odčervovat? Ohroženou skupinou jsou psi, kteří se shromažďují ( např. při venčení na sídlištích, v parku apod.) Cílem odčervení je zlikvidovat aktuálně přítomné parazity nebo při nejmenším zabránit jejich přemnožení a dostat tak jejich stav pod kontrolu.

Štěňata
- ve 2 týdnech po narození (i s mámou) proti škrkavkám
- ve 4 týdnech
- v 6 týdnech
- v 8 týdnech proti škrkavkám i tasemnicím
- ve 12 týdnech
- v 6 měsících

U dospělého psa se doporučuje odčervovat 2x ročně kombinovaným přípravkem proti škrkavkám i tasemnicím.

VÍTE, ŽE ...

se musí psi očkovat? Štěňata ve stáří 6 týdnů, potom druhé přeočkování provádí již majitel v 8. – 10. týdnech , další ve 12. – 15. týdnech a pak v 18. týdnech stáří psa. Dospělý pes se očkuje 1x za rok celkovou injekcí.

Očkuje se proti:
infekčnímu zánětu jater
koronaviróze
leptospiróze
parvoviróze
psince
psincovému kašli
vzteklině

Proti psincovému kašli se dá očkovat ještě zvlášť.

VÍTE, ŽE ...

klíšťata přenášejí nemoci?
- lymskou boreliózu
– postihuje psy, ale při manipulaci s klíštětem se může nakazit i člověk
- babeziózu, ehrlichiózu
- paraziti, kteří napadají krvinky, vyskytují se v teplejších oblastech
- klíšťovou encefalitidu
– nebezpečná pro člověka

Můžou způsobit tzv. klíšťovou obrnu – produkce neurotoxínu způsobí psovi nejdříve obrnu zadních končetin, která může vyústit až do celkové obrny a zástavy dýchání blechy také škodí?

- sají krev
– hlavně štěňatům můžou při větším množství způsobit chudokrevnost až smrt
- způsobují alergie
– alergie na bleší kousnutí se projevuje svěděním,vypadáváním srsti, těžkými záněty kůže; patří mezi nejčastější důvody návštěv u veterináře
- přenášejí nemoci( hlavně bakteriálního původu )
– mor, brucelózu,pasteurelózu a jiné
- přenášejí tasemnici psí

Já osobně jsem vyzkoušela dost obojků, ale zůstávám stále u jednoho a to KILTIX obsahuje dvě účinné látky ( propoxur a flumethrin ),které vzájemným působením zaručují vynikající a dlouhotrvající účinek proti blechám i klíšťatům.Flumethrin navíc způsobuje neplodnost samiček klíšťat, takže snižuje zamoření prostředí klíšťaty. Protože trvá asi 24 hodin, než se účinné látky rozptýlí po celém těle psa, je velmi důležité nechávat obojek na psovi stále – dokonce i při koupání ! (Já ho doma sundám, ale jak jdeme ven okamžitě ho dostanou.) Je vhodný pro všechna plemena psů: malá, střední,velká, dlouhosrstá i krátkosrstá. Nemění barvu ani kvalitu srsti.

Účinkuje až 7 měsíců ( mám zkušenost až 10 měsíců). Klíšťata na psa mohou vlézt, ale ve většině případů se nezakousnou. Zároveň je obojek účinný proti blechám. Může se používat od 3 měsíců věku psa !!!

VÍTE, ŽE ...

anální váčky jsou pachové žlázy v oblasti konečníku, které slouží ke značkování teritoria? Většinou se vyprazdňují bez problémů spolu s odchodem trusu . Může však dojít k zamezení odchodu sekretu těchto žláz. Potom pes jezdí zadečkem po zemi (tzv.“sáňkování“), otírá se o různé předměty, drbe se. Musíte jít k veterináři, hned při prvních příznacích na vymačkání žlázek.

VÍTE, ŽE ...

komplikací pro některé majitele je nežádoucí krytí jejich feny ? Řešit tento problém můžeme třemi způsoby :

-- ponecháním březosti bez vnějšího zásahu zakončené porodem
-- ukončení březosti kastrací
-- injekční metodou přerušení březosti a to buď raný či pozdní způsob

Raný způsob představuje aplikaci hormonů 3., 5., a 7. den po krytí. Vzhledem k nízké pravděpodobnosti zabřeznutí a vedlejším účinkům používaných hormonálních preparátů tento způsob přerušení březosti se nedoporučuje.
Pozdní způsob přerušení nechtěné březosti se opírá o přesné zjištění, zda je fena skutečně březí. Vyšetření pomocí ultrazvuku po 20. dni od předpokládaného krytí nám odhalí, zda došlo ke skutečnému zabřeznutí. U březích lze pak v tomto stádiu březosti vyvolat potrat pomocí hormonálních preparátů. Nespornou výhodou této metody je, že HORMONÁLNĚ OVLIVŇUJEME JEN TY FENY, KTERÉ JSOU OPRAVDU BŘEZÍ!

VÍTE, ŽE ...

Pokud necháme fenu porodit, ať už budeme mít štěňata s průkazem či bez, musíme dávat velký- VELKÝ pozor na POPORODNÍ EKLAMPSII čili ODVÁPNĚNÍ feny. Je velice nebezpečná !!! Je to akutní onemocnění fen v době kojení, které je provázené křečemi, jež mohou vést k úhynu feny, pokud nebude do 20 minut ošetřená.

Hlavní příčinou mléčné horečky je pokles hladiny vápníku v krvi feny, ke kterému dojde v důsledku jeho větších potřeb během kojení. Zvýšená potřeba vápníku u štěňat, která se rodí s málo mineralizovanou kostrou, je zajišťována právě z mateřského mléka.

Počáteční příznaky jsou charakterizovány vyčerpaností feny, neklidem, nervozitou (úzkostí, dezorientací) a nezájmem o štěňata. K dalším příznakům patří i TŘENÍ HLAVY O ZEM, žíznivost, slintání a zrychlené dýchání. Začínají se projevovat změny v činnosti pohybového aparátu. Ty se prezentují nejprve formou slabého TŘESU a postupně přecházejí v křeče. Fena nekoordinuje pohyb, při pokusu o chůzi padá a později není schopná se ani postavit. ODVÁPNĚNÍ MÁ VELMI RYCHLÝ PRŮBĚH. U asi 20% fen se mohou objevit atypické příznaky jako kňučení, zvracení, průjem a různé změny chování. Léčba spočívá v okamžité aplikaci kalcia veterinárním lékařem do žíly. Potom následuje podávání kalcia ve formě tablet. Doporučováno také bývá a to maximálně 1-3g denně, v závislosti na počtu vyživovaných štěňat. BĚHEM BŘEZOSTI SE NESMÍ PODÁVAT VÁPNÍK!!!

(použito z knihy manželů Kvapilových - knihu lze zakoupit)

VÍTE, ŽE ...

pes, který tráví hodně času venku na tvrdém povrchu, jako je beton nebo dlažba, si drápy zkracuje přirozenou cestou a nepotřebuje je přistřihávat tak často? Častěji se stříhají spíše v zimě, kdy pes netráví tolik času venku.Nejlepší je zvyknout psa na stříhání drápů v ranném věku, aby se tento úkon stal součástí péče o srst, nebo toto nechat na veterináři.

VÍTE, ŽE ...

při cestování nikdy nesmíte psa nechat bez vodítka v neznámém prostředí? Váš pes se může vyděsit a utéci, za kočkou či jiným zvířetem nebo si jen prohlédnout okolí a vy už nikdy svého psa neuvidíte. Jedete-li se psem na delší výlet, musíte si zajistit hotel, kde psy přijímají. Buďte připraveni na to, že na dlouhých cestách musíte zastavit a vyvenčit psa .Měli byste sebou vozit nějaké papírové utěrky a případně staré ručníky,kdyby se pes v autě vyprázdnil nebo trpěl při jízdě nevolností.Chcete-li se psem cestovat letadlem, spojte se se společností, která zajišťuje letenky. Šest hodin před cestou psa nekrmte, abyste omezili jeho potřebu se vyprázdnit. K vodě musí mít pes přístup i v přepravní kleci. Ujistěte se, že váš pes je řádně označený a že spojení na vás je na štítku u obojku psa i na přepravce. Budete muset mít lékařská vyšetření nebo očkování, které pes bude potřebovat. V zemích ve kterých se nevyskytuje vzteklina, budete muset kromě potvrzení o očkování proti vzteklině počítat také s dlouhodobou karanténou.

VÍTE, ŽE ...

můžete umístit psa v solidním hotelu pro psy? Předem ho navštivte a podívejte se, jak je zařízen, zda je tam čisto a jak se psy zacházejí? Také musíte zjistit, jaké v hotelu požadují očkování. Projděte jich několik, abyste si mohli udělat úsudek.

VÍTE, ŽE ...

existují dvě techniky, které jsou pro identifikaci psa velmi užitečné? Štěněti je pomocí injekce pod kůži implantován mikročip o velikosti obilného zrnka. Zavedení mikročipu provede každá místní veterina. Dále je to tetování, to se provádí tetovacími kleštěmi do pravého ucha, nebo do slabin. Pes je tetován již jako štěně u chovatele a vytetované číslo je totožné s číslem v průkazu původu a pořadovým číslem v plemenné knize.

VÍTE, ŽE ...

předtím než přinesete štěně domů, musíte prohlédnout dům, zda je pro štěně bezpečný? Nikdy nepoužívejte jedy na hlodavce nebo rybenky v místech, kam štěně přijde. Vystříhejte se používání čističů toalet. Většina psů se i napije z toalety, když jí najde otevřenou. Také nenechávejte v blízkosti odpadky.

VÍTE, ŽE ...

byste měli prohledat svou garáž a hledat zda tam není nějaké nebezpečí pro štěně? Odstraňte prostředky proti plevelu, pesticidy a nemrznoucí směsi. NEMRZNOUCÍ SMĚS JE VYSOCE JEDOVATÁ!!! Dokonce i jen pár vylitých kapek může zabít dospělého psa. Má sladkou chuť, takže jí z podlahy rychle olížou.

VÍTE, ŽE ...

předtím než si přinesete štěně domů, byste měli prohlédnout vaší zahradu? Mnoho druhů rostlin jsou buď z části, nebo celé jedovaté. Když nevíte zeptejte se veterináře a nebo se podívejte do knihy o rostlinách.

VÍTE, ŽE ...

pokud máte dlouhosrsté plemeno musíte se více starat o jeho čištění? Je spousta kartáčů, které můžete používat. Občas se musí pejsek také koupat,pokud chodíte na výstavu je lépe si pořídit speciální šampón na srst, pokud nechodíte můžete si vybrat z mnoha značek. Pro dlouhosrstá plemena používejte kondicionery na psí srst. Při koupání POZOR na oči, nesmí se do nich šampon dostat . Dobře se musí vypláchnout srst čistou vodou. Osušit lze froté ručníkem. U extrémně dlouhé srsti je nejlépe použít fén. Jen je nesmíte spálit!! V chladnějším počasí ovšem nikdy nepouštějte psa ven,dokud je ještě mokrý.

VÍTE, ŽE ...

používání výrobků pro lidi, jako jsou šampony, koupelové pěny a mýdla, může být pro psa velmi škodlivé? Prostředky pro lidi jsou příliš silné a odstraňují tuky chránicí psovu kůži a srst (dělají je odolné proti vodě). Používejte jen speciální šampony vyrobené pro psy .

VÍTE, ŽE ...

Všichni milujeme své psy a oni nás. Svou lásku nám projevují olizováním. Není to hygienické, protože psi olizují a očichávají různá, ne zrovna pěkná místa.Líbat psa na tlamu by se vůbec nemělo, protože se mohou přenést cizopasníci.