Menu

Facebook

Odkazy

Počasí

VÝCHOVA

VÍTE, ŽE ...

jestliže chcete být úspěšní při výchově a výcviku psa, musíte se naučit čtyřem pravidlům?

1. Porozumět tomu jak pes myslí.
2. Nezlobit se na psa za nedostatky ve vaši vzájemné komunikaci.
3. Určit povahu svého psa a podle toho jednat. (poradí vám na cvičišti)
4. Mít se psem trpělivost a být hodně důslední.

VÍTE, ŽE ...

byste nikdy neměli cvičit psa, když jste rozzlobení nebo máte špatnou náladu? Pes je velmi citlivý na vaše pocity, zvláště na vztek a jestliže vycítí, že se zlobíte, spojí si vaši zlost se svým výcvikem a bude ho odmítat nebo se ho bude bát.

VÍTE, ŽE ...

každý pes by se ve svém životě měl alespoň naučit přivolání? Nemusíte pejska učit ničemu jinému, ale přivolání musí mít. Je to základ, aby jste mohli s ním kamkoli jít. Vezměte si do kapsy něco co má rád (piškoty, sýr apod.) a běžte na místo kde to zná, dejte mu volno s vodítkem a když je od vás asi 6 – 10 m zavolejte „Azore, ke mně „ ! a natáhněte ruku s pamlskem, aby jí viděl, když přiběhne pochvalte ho, dobrotu mu dejte a pomazlete se s ním. Pokud není na pamlsky vezměte sebou jeho nejoblíbenější hračku a při doběhnutí k vám mu jí dejte. Neopakujte však přivolání moc dlouho a často Udělejte to 3x a dost. Během dne to můžete několikrát zopakovat. A neházejte flintu do žita, když to hned nepůjde, však on se to naučí !!

VÍTE, ŽE ...

pokud vypustíte z pusy slovo KE MNĚ a pes přijde zadlouho nesmíte ho nikdy POTRESTAT ! Když ho však doběhnete tam kde dělá lumpárnu, můžete mu vyčinit. Pokud ho potrestáte po zavolání, pes k vám nebude chtít příště přijít a bude okolo vás běhat v kruzích.

VÍTE, ŽE ...

Při hrách se psem mu můžete házet jen hračky, které jsou k tomu účelu uzpůsobeny ? Nepoužívejte boty, ponožky nebo jiné vaše věci. Až ukončíte hru či výcvik , naznačte psovi, že pro teď vše končí (např. konec nebo dost) a pochvalte ho, pomazlete se s ním. To slovo, které si vyberete na ukončení, tak toho se držte a neměňte ho, pes se časem naučí a bude vědět, že to znamená konec hry, či výcviku.

VÍTE, ŽE ...

výcvikové pomůcky obojek a vodítko pro vašeho psa, které budete používat při výcviku, musejí být takové, aby se s nimi snadno cvičilo, nesmí být na psa příliš těžké a musí být bezpečné? S výchovou a základy výcviku začněte co nejdříve potom, co jste si přinesli štěně domů. Kromě čistotnosti bez loužiček již můžete učit i nošení obojku a vodítka. S nácvikem přivolání a pohybem k sobě nemeškejte a štěně učte, aby přišlo na vaše zavolání pokud je ještě malé a vy ho můžete dohonit.

VÍTE, ŽE ...

dáváte-li svému psovi povel, musíte stát a mluvit jasně? Nedávejte povely, když ležíte na podlaze nebo na zádech na pohovce. Když budete klečet nebo stát na čtyřech, pes si bude myslet, že si chcete hrát.

VÍTE, ŽE ...

na jeden povel psovi se má udělat jeden cvik? Povely i cviky se musí během dne procvičovat. Vždy jen malou chvíli. Jinak vás pes přestane vnímat. To co vám vysvětlí na cvičišti to musíte procvičovat několikrát denně na vycházkách, ale vždy když jdete už zpět domu. Pes je vyvenčen a vyběhán a bude vás více poslouchat . Jestliže budete trpělivý, výsledkem bude dobře vychovaný pes, který vám udělá vše co vám na očích uvidí.

VÍTE, ŽE ...

Psi jsou citliví na nálady a pocity svých pánů. Používejte proto svůj hlas moudře, když s ním mluvíte. Nezvyšujte hlas ,když chcete svého psa ovládnout je to stejně bezvýznamné, jako když by štěkal on na vás. Myslete předtím, než začnete křičet.

VÍTE, ŽE ...

psi nemyslí jako lidé a lidé nemyslí jako psi? Bohužel pes není schopen si představit, jak lidé uvažují. Psi nemohou zevšeobecňovat a i když si dobře a dlouho pamatují, nevzpomínají.Majitelé dělají při výcviku chybu, že chtějí psa pokárat za něco, co udělal v minulosti. NEMUŽETE POTRESTAT PSA ZA NĚCO, CO UDĚLAL PŘED 20 SEKUNDAMI !!!Buď je chyťte při činu, nebo na to zapomeňte ! Mužete mu vynadat za něco, u čeho jste ho právě chytili.

VÍTE, ŽE ...

trestání špatně se chovajícího psa je jen málokdy účinné? Psi, kteří jsou zvyklí se špatně chovat, měli ubohou výchovu a nevědí, co se od nich očekává. Potřebují nutně výcvik ! Kázeňské chování z vaší strany obvykle přinese více škody než užitku.

VÍTE, ŽE ...

útočnost psa je vážným problémem? Agresivita je odraz dominantnosti a pes nesmí ve vaší rodině(smečce) mít roli vůdce ! Je důležité nezaměňovat psa útočného za provokujícího ! Jestliže pes kouše bez důvodu, když kousne do ruky při podávání potravy či chňape po členech rodiny musíte usměrnit jeho chování k vám.Útočné chování psa vůči jinému psovi nebo svému pánu může být z nedostatečné socializace v mládí.

Jestliže ostatní psi či lidé vašeho psa znepokojují, bude jeho chňapání okolo obranný mechanismus. Když nevíte jak toto odstranit obraťte se na odborníky. Nejlépe v nějaké ZKO se zúčastněte kurzu výcviku. Od 3 do 5 měsíců školička pro štěňátka, později kurz základního výcviku pro začátečníky dále pro pokročilé. U některých plemen můžete se základním výcvikem začít dříve, již od 4 měsíců.

VÍTE, ŽE ...

musíte dávat pozor, jestliže se svým psem na vodítku potkáte neuvázaného samotného psa? Nikdy se nedívejte upřeně do očí cizího psa, je to výzva k boji !!! Snažte se co nejrychleji odejít, ALE NEUTÍKAT !!!

VÍTE, ŽE ...

Žít s nevycvičeným psem je jako mít klavír a neumět na něj hrát – je pěkný na pohled, ale jeho vlastnictví nepřináší žádné další potěšení? Každý pes je velká odpovědnost a jestliže není vychovaný, může se u něj vyvinout nepřijatelné chování, které vám jde na nervy. Tak můžete začít svého pejska cvičit. Přihlásíte se do vhodného kynologického klubu. Pejsek se tam naučí dobrému chování a vy jak se svým psem navázat kontakt a jak rozpoznat a porozumět jeho komunikaci s vámi.

Nejlepších výsledků při výcviku a výchově dosahují psi, kteří byli socializováni a vedeni k poslušnosti již jako štěňata. U výcviku staršího psa tak od jednoho roku do 6 let věku musí majitel akceptovat, že pes se učí pomaleji a musí mít trpělivost. Bohužel, většina majitelů nevychovaných psů právě nemá dostatek trpělivosti, nevytrvají dost dlouho na to, aby se jejich psi pořádně naučili chovat.

Výchova štěněte od 8 do 20 týdnů věku je náročná. Štěně v tomto období nejvíc do sebe nasákne vše co mu ukazujete a stále hledá více nových věcí, které by se mohlo naučit. Výcvik poslušnosti na kynologickém cvičišti může být tou nejlepší investicí času i peněz, kterou kdy uděláte.Budete mít radost z toho co tato výchova vašemu pejskovi přinese a navíc se setkáte s lidmi s podobným vztahem ke psům.